Śluby wieczyste siostry Judyty [Galeria]

W niedzielę, 29 sierpnia w naszej świątyni parafialnej siostra Judyta Kowalczyk złożyła śluby wieczyste w zgromadzeniu Sióstr Prezentek.

Pierwszy raz, taka uroczystość odbywała się w naszej parafii, zazwyczaj śluby wieczyste składane są przez siostry w Domu Generalnym w Krakowie. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. Proboszcz – Wiesław Majca.

Ślubom wieczystym towarzyszy kilka symbolicznych obrzędów. Przed liturgią następuje błogosławieństwo Rodziców i udekorowanie wianuszkiem mirtowym, który symbolizuje czystość, pokój, radość, a także nieśmiertelność. Wyraża także udział w cierpieniu Chrystusa, którego skronie otoczone były cierniową koroną. Do ołtarza s. Judyta została przyprowadzona przez orszak sióstr, trzymających w dłoniach zapalone świece – symbol gotowości na spotkanie z Oblubieńcem, samo światło również symbolizuje Chrystusa – światłość świata. s. Judyta podczas składania przysięgi trzymała płonącą świecę w ręce. Dwadzieścia parę lat wcześniej w tym samym kościele, tę samą świecę trzymali za nią jej rodzice chrzestni, podczas Sakramentu Chrztu Świętego – konsekracja zakonna jest przecież potwierdzeniem konsekracji chrzcielnej i pełniej ją wyraża! Podczas śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych profeska wieczysta leży krzyżem, w geście największego uniżenia przed Bogiem, łącząc swoje życie z ofiarą Jezusa. Jako znak wieczystych zaślubin każda prezentka otrzymuje Krzyż, któremu z szacunkiem każdego dnia oddaje cześć.

Informacja ze strony internetowej sióstr prezentek – https://siostryprezentki.pl/sluby-wieczyste-s-judyty/